V okamžiku kdy máte RTG , DNA profil , dm a dwarf už vám k uchovnění vašeho československého vlčáka chybí jen bonitace.
Bonitace je pro celý chov československého vlčáka velmi důležitá, proto je žádoucí, aby se ji účastnili i psi s vylučující vadou. Takové zvíře má bonitaci zdarma. Na bonitaci je potřeba přinést výkonostní knížku, výsledky rentgenů (pokud už je pes zrentgenován), originál průkazu původu, očkovací průkaz. Pes by měl mít na sobě při měření pevný neškrtící obojek a na zkoužku povahy postroj.Také jsou povoleny pamlsky.
Měření
Stejně jako na svodu, se začíná u bonitace kontrolou chrupu.
U tohoto měření je důležité aby pes nebyl agresivní a zůstal v klidu!!
Pro představu jak měření vypadá v reálu, doporučuji prohlédnout si toto album (na fotkách je Cair Potomok vlkov) nebo album z bonitace Aryi zde.
délka hlavy - ideál 0,667 značka Xh=délka tlamy:délka hlavy
index výšky - ideál 55,0 značka Xv = délka nohy : kohoutková výška
indéx délka - ideál 111,0 značka Xf = šikmá délka těla : kohoutková výška
Předvedení psa v pohybu
Potom má pes na chvíli přestávku a může si s majitelem oddechnout.
Zkouška povahy
Spousta lidí zapomíná, že povaha se sledovala i při měření. Přesto je tahle část velmi důležitá.
Ukázková videa - bonitace
měření - nácvik
Ukazování zubů - nácvik
Měření - oficiální bonitace
Videa povah - oficální bonitace
Oh – dobrácký, méně dráždivý
Při měření bezproblémový, přátelský, projevující živý zájem o osoby kolem. Stejně tak ve skupině osob a při navázání kontaktu s civilní osobou u kolíku, kde často jde aktivně do přátelského kontaktu. Na volně procházející osobu neútočí, může o ni projevovat přátelský zájem. Při útoku figuranta je chování spíše hravé, beze strachu, případná obranná reakce není příliš razantní.
Of – sangvinik, ovladatelný, vyrovnaný
Při měření sebejistý a zpravidla bezproblémový. Projevuje aktivní zájem o osoby ve skupině, stejně tak při navázání kontaktu s cizí osobou, a to beze známek agrese nebo strachu. Na volně procházející osobu nereaguje nebo ji v klidu sleduje, při útoku sebejistě a rázně zakročí. Po pominutí útoku rychle přechází do klidu a neprojevuje agresi k figurantovi, který jej již neohrožuje.
Při měření bezproblémový, klidný, často přátelský. Ve skupině osob se chová klidně a sebejistě, stejně tak při navázání kontaktu s civilní osobou na kolíku. Na volně procházejícího figuranta neútočí, často si ho nevšímá. Při útoku figuranta projeví náznak obranné reakce, která postrádá jakoukoliv razanci, avšak nevykazuje ani strach
Og – sangvinik, méně odvážný
Při měření zpravidla bezproblémový, může projevovat jisté známky menší sebejistoty. Projevuje aktivní zájem o osoby ve skupině, stejně tak při navázání kontaktu s cizí osobou, a to beze známek agrese nebo strachu, při kontaktu může vykazovat určité projevy opatrnosti. Na volně procházející osobu nereaguje nebo ji v klidu sleduje, při útoku zakročí, zákrok však bývá váhavý a nemá potřebnou razanci. Po pominutí útoku rychle přechází do klidu a neprojevuje agresi k figurantovi, který jej již neohrožuje.
Pes, který se chová nejistě při měření, ale je změřitelný. Obvykle má tendenci se hrbit, stahuje ocas na břicho. Do skupiny osob jde velmi neochotně, před kontaktem uhýbá. Stejně tak uhne před kontaktem s civilní osobou na kolíku. Nicméně tyto reakce nevykazují známky paniky a nezvladatelného strachu. Na kolíku většinou na volně procházející osobu nereaguje, při útoku couvne nebo odskočí, následně po pominutí útoku poměrně rychle přechází do relativního klidu a nemá snahu za každou cenu utéct.
Oc – dráždivý, neodvážný
Při měření většinou nejistý, ale ne vždy – může se chovat i přátelsky se zřejmým projevem submisivity. Ve skupině a při navázání kontaktu je to podobné jako u měření. Do skupiny může jít poměrně neochotně. Průchod osoby na kolíku pozorně sleduje, při útoku ustupuje, případně volí útěk, může ale také projevit náznak obranného chování, ale bez důrazu a bez sebejistoty (nechá se snadno vytlačit, vyhne se přímému kontaktu s útočníkem).