Krmíme masem, syrovými kostmi, ovocem, zeleninou. Lze přidávat přílohy typu rýže, těstoviny. Další doplňky jsou vitamino-minerální komplex, olej, jogurt, tvaroh, sýr, med, bylinky, mořské řasy, oříšky, vejce atd. Na výpočet krmné dávky už dnes existují tabulky, které vám pomohou sestavit jídelníček pro vašeho pejska.
Proč jsou naši psi krmeni takzvaně BARFem?
Pokud odhlédneme od vznešených slov o to jak je to zdravé a nejlepší – což se nám laikům jen těžko dokazuje. Pak zbývají minimálně 3 dostatečné důvody –
1. Psům maso chutná (a teď nemluvím o pažravcích co sežerou vše). Je to pro ně zajímavé krmení z hlediska chuťové rozmanitosti i zábavy – křoupání kostí je totiž tuze baví. Nám jako pánečkům se do jídelníčku psa mnohem snáze zařazují zabavovací mňamky typu kosti, sušené uši, hrtany atd. Tyhle pochutiny jsou totiž bez problémů zařaditelné do krmné dávky a psi krmení masem po nich nemívají obtíže typu průjem nebo zácpa (samozřejmě pokud jsou podávány v přiměřeném množství).
2. Jídelníček psa se dá velice flexibilně přizpůsobovat momentálním potřebám našeho miláčka (tloustnutí, hubnutí, nemoc, březost, zátěž…). Stačí dávku upravit správným směrem a je to mnohem jednodušší než třeba přechod na jiný druh granulí.
3. A nebudeme si lhát do kapsy – v neposlední řadě je výhodou krmení BARFem – finanční stránka věci. Prostě to vyjde levněji než superprémiové granule – kterými bychom museli krmit v případě, že chceme dosáhnout stejné kvality krmení. Protože se BARF počítá podle živé váhy zvířete a našla jsem číslo 650,-/měsíc/32kg pes – dalo by se to zobecnit na 20-21,-/kilo váhy psa/měsíc – z toho mi vychází číslo někde kolem 600/fena čsv/měsíc, 800/pes čsv/měsíc. Pokud beru jedny konkrétní superprémiovky pak by stejný pes sežral kolem 15kg granulí za měsíc a to jsme někde na 1200,-.
Co ještě syrová strava dokáže?
Omezí tvrobu zubního kamene – denní „čištění zoubků“ kostmi je znát.
Zdravá a lesklá srst – lehce se pracuje i s alergiky (vynechání „špatné bílkoviny“), s pejsky se sklony k suché kůži (přidání vhodného oleje, kvasnic apod.)
Méně parazitů – Žaludeční šťávy psa při krmení syrovým masem mají nižší hodnoty pH než u psů krmených granulemi – jsou kyselejší – lépe zneškodní parazity pokud pejsek někde venku zblajzne něco nevhodného. Navíc se syrové maso tráví velice krátkou dobu –max.24hodin a tak i přeživší parazité nemají dost času se ve střevě usídlit. (granule se tráví 3-4 dny)
Menší objem extrementů – Potvrdí každý kdo masem někdy krmil.
Méně růstových problémů - zvláště u velkých plemen. Větší objem krmiva (až dvojnásobný oproti granulích) zajišťuje menší koncentraci bílkovin.
Menší riziko torze žaludku.
Žádný nepříjemný pach – a teď myšleno hlavně „prdění“ a zápach exkrementů. Po fialkách vonět nebudou, ale při srovnání se psi krmenými granulemi se to tak skoro může zdát.
Pár mýtů o krmení syrovým masem
1. Pes který ochutná syrové maso se stane agresivním.
(Je rozdíl pes který ochutná syrové maso – které doma baští z misky a pes který si strhne srnu v lese – to je třeba rozlišit. V prvním případě se jedná o krmnou dávku – v druhém o lovecký pud.)
2. Syrové maso je nebezpečné z hlediska parazitů.
3. Kosti jsou nebezpečné.
4. Syrová strava je drahá
5. Každá krmná dávka musí být vyvážená.
Komu BARFování nedoporučuji?
Nedoporučuji tento systém člověku, který chce mít vše co nejjednodušší a nejrychlejší. V tomto směru se samozřejmě příprava krmné dávky BARF nedá srovnávat s nasypáním granulí do misky. Je dobré počítat i s tím, že na maso to chce dost místa v mrazáku.Připravovat krmnou dávku lze dvěma způsoby
- Mít zamražené maso. Kilovku si rozmrazit a skladovat v lednici, dokud ji nezkrmíme. A do misky tesně před podávím přimíchávat ostatní přísady.
- Maso rozmrazit hromadně po nákupu, přimíchat ovoce a zeleninu, „nabalíčkovat“ a zamrazit. A pak už si jen rozmrazovat jednotlivé dávky a přidávat už jen vitamíny, minerály, olej atd.
Souhrn potravin, které nepatří na psí jídelníček
- avokádo - Obsahuje nebezpečnou složku Persin, která poškozuje srdce, plíce a ostatní tkáně.
- rozinky - obsahují jedovaté pecky
- hroznové víno - pokud je to víno bez pecek, tak je bezpečné, nebezpečné jsou pecky
- káva
- čokoláda
- cibule a česnek - jsou pro psa jedovaté ve všech formách (vařené, pražené, syrové…). Česnek společně s cibulí způsobuje u psa hemolýzu erytrocytů (resp. červených krvinek), což v důsledku zapříčiní u psa anémii (neboli chudokrevnost).
- žvýkačka
- rajčata - Nezralá rajčata obsahují rostlinný jed tomatin (příbuzný solaninu z brambor). Zralé plody by nebezpečné být neměly.
- droždí
- čaj
- sůl
- sušenky
- vařené kuřecí kosti
- houby - způsobují křeče a nadýmání
- muškátový oříšek
- mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku - způsobují plynatost či zánět slinivky
- syrové vaječné bílky - obsah avidinu může vést k úbytku vitaminu B, celá vejce nebezpečná nejsou.
- Alkohol. Stejně jako pro lidi je alkohol ve větší míře toxický (vyvolává zvracení aj.). Pro psy je (k přihlédnutí k poměru váhy psa vs. člověka) alkohol toxický při menší dávce. Při velké dávce alkoholu hrozí i u psů otrava krve.