Reklamní sdělení
Cepelsnakeshttps://www.uzovka-cervena.czChov a prodej barevných forem užovky červené , heterodonů, Krajty královské a korálovek
HRNECKY.CZhttps://www.hrnecky.czKeramika do kuchyně i do zahrady. Kvašáky, hrnečky, sošky vodníků. Majolika. Keramické kurzy.
Araven shop.s.r.ohttps://www.araven.czAraven.cz je specializovaný internetový obchod s širokou nabídkou starých i nových knih

Většina lidí, kteří si přivezou domů štěně československého vlčáka, je nemile překvapena. Jak moc energie roztomilé miminko má.
Kvůli vývoji kloubů a kostry, není možné štěně unavovat pouze fyzicky.
Nejlepší je tedy unavit mozek.
A unavené štěňátko, je hodné štěnátko.

Způsobů jak unavit štěně je několik. Fungují ale v každém věku

Venkovní varianty
Skvěle funguje
 výcvik a socializace
Stopy - pachová práce, kdy pes jde po vyšlapané stopě svého pána, kde nachází předměty a jde hlavně o přesnost

Nosework - by se dal volně přeložit asi jako "práce nosem". Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů čichů, této displicině
hledá specigické pachy  civilních látek ( např koření)
 oficiální web

Mantrailing - vyhledávání osoby podle individuálního pachu. Základním a jediným cílem je najít hledanou osobu v co nejkratším čase. pes nasaje pach z odhozeného
předmětu "ztracené" osoby. Pak na stopovacím  vodítku sleduje pach osoby až k místu, kde se ukrývá . Nemusí však sledovat přesně stopu s nízkým nosem
hra na schovávanou - venku se štěndu schováváte a ono vás musí najít , musí tedy použít mozek i nos

Možno venku i doma
Vřele doporučuji tzv Klikr trénink. Je možné s ním začít hned od prvních dnů. 

Domácí zabavení
Další skvělá varianta je tzv Hersenwerk. Je to zábava založená na hlavolamech, které nutí psa přemýšlet.
Není to nijak moc finančně náročná zábava a stačí 10-15minut denně.
Z činnosti, kdy může pes potrénovat čich, bude nadšený. Bude vám stačit krabice od bot. Umístěte do ní několik pamlsků a vložte výplň – balonky, proužky papíru, role od toaletního papíru, brčka nebo třeba kousky látky. Pes se zabaví hledáním pamlsků mezi výplní. Je ale dobré začínat postupně, aby chlupáč vše správně pochopil. Proto začněte tím, že ukryjete pamlsky do prázdné krabice. Párkrát zopakujte a až poté je položte do krabice na výplň. Pokud pes chápe, o co jde, tak následuje další úroveň obtížnosti, a sice schování pamlsků mezi výplň.
Ale krabicí to rozhodně nekončí. Pamlsky můžete také například ukrýt do formy na muffiny, kdy vyplníte jen některé díry, ale zakryjete, například tenisákem, všechny. Obdobně to jde udělat i s ručníkem, do kterého postupně smotávejte mlsky. Stejně tak můžete využít plato od vajec, tubu od chipsů, různé krabice, kelímky, pet lahve. Prostě fantazii se meze nekladou, zahrajte si třeba se svým psem skořápky. Dejte jen pozor, aby byl materiál pro pejska bezpečný a celou dobu hry ho mějte na očích. A poslední rada na závěr, ať už použijete cokoli, neměli byste si to po hře brát zpět k dalšímu používání, ale mělo by to zůstat psí hračkou. Psa by to v opačném případě mohlo zmást a když odmyslím hygienické aspekty, tak byste se v případě formy mohli divit, kam se poděli všechny muffiny :-). .

Odolné hračky, které se plní jídlem
Dají se koupit i speciální hračky, které mají psa zabavit. Já mám nejradši tzv kong. S názvem extreme large. Do kterého schovám mleté maso a holky se musí snažit ho z toho dostat.
http://img15.rajce.idnes.cz/d1502/12/12377/12377757_fb05b2c68bbfd80b91eab98fb5991723/images/10686739_10203940647708791_1630179468027704005_n.jpg?ver=2
 
Interaktivní hračky
Pár tipů pro práci s "inteligentní" hračkou:
  1. inteligentní hry
  2. Hračka je určena pro společnou zábavu psa a jeho majitele, nenechávejte tedy psa s hračkou samotného. Rozhodně to není hračka určená ke kousání.
  3. Hračku před hrou umístěte na místo, kde bude přístupná ze všech stran.
  4. Pro hru vytvořte klidnou, soustředěnou atmosféru. Je-li ve vaší domácnosti více jak jeden pes, nedovolte, aby se tomu "hráči" do práce pletli ostatní psi.
  5. U psího nováčka začněte něčím velmi jednoduchým, aby pes byl neustále motivovaný. Ze začátku přijde jen třeba aby hračku prozkoumal. Když zjistí, že to je "hra o jídlo", půjde všechno snáz. Abyste zvyšovali sebedůvěru psa, nikdy nepomáhejte psovi viditelně. Pokud mu to skutečně nejde a ztrácí motivaci, hračku schovejte a po nějaké době (stačí minutka či dvě) hračku zase psovi poskytněte tentokrát ve zjednodušenější podobě. Víc než velká pochvala je ujištění, že vy jste to přece věděli, že to dokáže :o)
  6. Nikdy s hračkou nepracujte moc dlouho. Ideální je vystihnout dobu, kdy to psa ještě moc baví a pořád by chtěl dolovat ty pamslky. Okamžik, kdy od hračky pes sám odchází a hledá si jinou zábavu, je příliš pozdní konec.
  7. Nikdy na psa netlačte a neprojevujte vůbec žádné známky netrpělivosti nebo despektu!
  8. Dobré je hru začínat i končit jednoznačným signálem. Začátek třeba "Hrej!", "Začni",.... Konec třeba "Stačí", "Dost", "Konec"... To vám umožní na začátku zvýšit motivaci slastným očekáváním a na konci pak skončit jasně a srozumitelně bez zbytečné frustrace. Samozřejmě za uposlechnutí závěrečného signálu si pes zaslouží také odměnu! U příliš divokých psů je dobré tyto signály naučit psa ještě předtím, než začnete podobné hry hrát. Usnadní vám to koneckonců život i v jiných oblastech soužití se psem.
  9. Každá chvíle ztrávená nad hračkou by měla končit dobrým pocitem.

Žádná "špatná" nebo "správná" cesta, jak si s hračkou hrát, není. Každý pes - stejně jako lidé - přistupuje k řešení problému svým vlastním způsobem. Nechejte zcela na rozhodnutí psa, jak bude postupovat. Někdo použije čumáček, někdo tlapky, někdo přepážky bude vytlačovat, jiný vytahovat, někdo bude vytahovat napřed spodní a pak vrchní, někdo naopak...
Jediné, co psovi nedovolte, je odnášení hračky pryč nebo kousání do hračky. Obojí je známkou frustrace a příliš náročnou výzvou.

Hračky jsme pro vás rozdělili do třech úrovní obtížnosti (po kliknutí na obrázek se dostanete k výběru hraček s daným stupněm obtížnosti). 

level 1 nejvyšší obtížnost level 2 střední obtížnost level 3 nejmenší obtížnost

LEVEL 1 -- nejvyšší obtížnost
Často vyžaduje postupný nácvik
Má několik stupňů obtížnosti 
Je potřeba vykonat i jiné úkony,
než pohybovat hračkou

LEVEL 2 -- střední obtížnost
Jakmile pes pochopí, že z hračky
padají pamlsky, už stačí hračkou
vhodně pohybovat a vytahovat
pamlsky
Může mít také stupně obtížnosti
Někdy jsou místo pamlsků
hračky, které se vytahují, nikoliv
vyhryzávají

LEVEL 3 -- nejméně obtížné
Zpravidla se jedná jen o "dolování" 
dobrotek z hračky a nějaké to kousání 
se také promíjí