Jak ošetřit psa?
1) Přesuňte sebe i psa do bezpečí
2) Uklidněte psa, Vaše nervozita se na něj může přenést
3) Chraňte své zdraví chirurgickými rukavicemi
4) Při nespolupráci psa použijte náhubek, nebo stáhněte tlamu obinadlem
5) Ujistěte se, zda pes reaguje na podněty – reakce na Váš hlas, tlesknutí, nebo píšťalky a zjistěte, jestli má správný puls a zkontrolujte dech
6) Začněte ošetřovat nejtěžší zranění, při ohrožení života začněte resuscitovat
7) Zavolejte veterinárního lékaře
Šok a kolabování
Typickým projevem při šoku a kolapsu je výrazné zblednutí, zpomalení dechového rytmu a pulzu, pokles teploty, suchý jazyk a zchladnutí sliznice tlamy.Při šoku zavolejte veterináře, do té doby musí být pes v teple. Nepodávejte alkohol, ani jiné látky, či cokoliv do tlamy.
Silné krvácení
Při silném krvácení postupujte podobně jako při krvácení u člověka, respektive u malého dítěte, protože stejně tak musíte s vystresovaným poraněným psem jednat. Místo vydezinfikujte a převažte. Pokud stále krev prosakuje, přikládejte další a pevnější obvazy. Ránu vždy kontrolujte, zda pod obvazy neotéká. Pokud začnou psovi blednout pysky, nebo dásně, jde o vnitřní krvácení a musíte ho akutně převést k veterináři.Přímý tlak na ránu
Na postižené místo položte kousek sterilní gázy a pevně stiskněte. Nemáte-li po ruce gázu, použijte hadřík nebo prsty. Gázu nebo hadřík pokud možno potřete vazelínou, aby se látka nepřilepila k ráně. Prosakuje-li krev, nevyměňujte gázu, pouze přidávejte další vrstvy. Neustane-li krvácení do pár minut, přejděte k tlakovým bodům.Tlakové body
Krvácení lze zastavit i tlakem na cévu, která přivádí krev do postižené oblasti. Na psím těle můžeme najít pět základních tlakových míst. Vždy zvolte bod, který je nejblíže k poranění. I když krvácení neustává, vždy po několika minutách tlak na malou chvíli uvolněte. Potřebujete se sice zbavit krvácení, ale nesmíte přerušit přívod krve do okolí rány, abyste nepoškodili zdravé tkáně.
Rána na přední noze - pevně a hluboce zatlačte dvěma až třemi prsty do podpažní jamky
Rána na zadní noze- položte prsty doprostřed slabin a pevně zatlačte
Rána na ocase- položte prsty tam, kde se připojuje ktělu a mírně stiskněte
Rána na krku- nahmatejte okrouhlou a tvrdou průdušnici přímo pod hrdlem. Posuňte tři prsty od průdušnice směrem kráně a nahmatejte měkkou prohlubeň. Pevně, ale jemně ji stiskněte. Obáváte-li se zranění hlavy (pes je omámený nebo dezorientovaný), tento tlakový bod nepoužívejte. Lepší je použít přímý tlak na ránu a urychleně odvést kveterinárnímu lékaři.
Rána na hlavě- najděte místo těsně pod uchem a stiskněte
Použití škrtidla
Pokud pes krvácí i po deseti minutách tlaku na tlakové body, použijte škrtidlo. Stáhnete jím cévy mezi ránou a srdcem a zastavíte proudění krve. Veterináři zdůrazňují, aby se škrtidlo použilo jen jako poslední varianta a pouze při poranění ocasu nebo končetin. Nikdy nepoužívejte škrtidlo na poranění hlavy, krku nebo těla. Škrtidlo byste měli použít jen při převozu k veterináři. Najděte široký pruh látky a dvakrát jej omotejte kolem nohy nebo ocasu nad poraněným místem. Nezavazujte uzel. Na druhou vrstvu položte klacík, tužku apod. Přivažte klacík dvěma volnými konci látky a potom jím otáčejte tak, aby se škrtidlo dostatečně utáhlo a zastavilo krvácení. Nezapomeňte jednou za pět nebo deset minut sevření povolit. Co nejrychleji vyhledejte veterinárního lékaře!
Zlomeniny
Běžné příznaky zlomeniny:zřetelné vnější poranění (mohou být vidět okraje kosti)
opuchlá tkáň okolo zlomené kosti
neobvyklé chování psa - kňučení, ulevování postiženému místu (končetiny), agresivita
nestandardní vzhled postiženého místa
neschopnost používat část těla - na poraněnou nohu pes nedošlapuje
zlomení páteře nebo pánve může způsobit ochrnutí
zlomená čelist často volně visí a tlama je otevřená
Zlomeniny nohy u psa
Rozpoznat zlomeninu je někdy obtížné, pes to na sobě nedá přímo najevo. Často však noze ulevují a nešlapou na ní. To je první znak, že je něco v nepořádku. Dalším rozpoznávacím znakem je otok nebo nezvyklý vzhled končetiny.
Když kost proniká skrz kůži, jedná se o otevřenou zlomeninu a s ní je nutné navštívit veterinárního lékaře. Otevřená rána krvácí a snadno se zanítí. Zranění přikryjte čistou látkou, pokud to je možné, namočte látku v obyčejné vodě.
Zlomeniny, při nichž kost neproniká skrz kůži, mohou počkat na ošetření do druhého dne, ale pes trpí bolestmi a tak byste měli navštívit lékaře co nejdříve.
Zlomeniny lze léčit sádrou, dlahou, ocelovými destičkami, šrouby a svorkami. Dnešní veterinární metody umožňují rychlé léčení a návrat do původního stavu. Ošetření zlomené končetiny závisí na místě zlomení, jestli je noha zlomená nad nebo pod loktem či kolenem.
Jak znehybnit zlomenou nohu
Cílem u jakékoliv zlomeniny je zabránit dalšímu poranění. Podle typu zlomení toho docílíte přiložením dlahy. Jako dlaha poslouží časopis, noviny, klacík, tužka, pravítko, které důkladně upevníte například kusem látky apod. Po znehybnění končetiny je nutné psa odvést k veterinárnímu lékaři. Pokud máte po ruce další dospělou osobu, položte psa na deku a každý ji uchopte za rohy a přeneste psa do auta.
Zlomenina spodní části nohy
Tento typ zlomeniny se fixuje poměrně snadno, neboť kloub nad ní je volně přístupný. Velikost dlahy zvolte přiměřeně velikosti psa. Dlaha musí přesahovat kloub nad zlomeninou a tlapku. Nepřivazujte dlahu příliš těsně, abyste nepřerušili tok krve v končetině.
Zlomenina vrchní části nohy
V tomto případě zlomeniny se dlaha upevňuje obtížně, oblast okolo kyčle nebo rameno se těžko fixuje. Raději se o to ani nepokoušejte a odvezte psa co nejrychleji k veterinárnímu lékaři. Pro jistotu nasaďte psovi náhubek, aby vás kvůli bolestem nepokousal.
Kousnutí a bodné rány
Při kousnutí od jiného zvířete je možné zanesení infekce, proto ránu musíte ihned vyčistit a ostříhat okolní srst, jelikož by psa dráždila a mohl si ránu vykusovat. Jestliže je rána ještě krvácivá, zastavte krvácení tamponem, nebo gázou.Popálení kyselinou můžete zneutralizovat roztokem jedlé sody a vody. Naopak látky, které jsou zásadité, zneutralizujete roztokem octa. Po vysušení zavažte a vyhledejte veterináře.
Oživování
(neboli kardiopulmonální kříšení) jsou dva postupy, které mohou psovi zachránit život; je to umělé dýchání a masáž srdce. Mohou sice psovi zachránit život, ale mohou být i nebezpečné. Jestliže je neprovedete správně, stav psa se ještě zhorší.O oživování se můžete pokusit pouze ve dvou případech. Za prvé, pokuste se psa oživovat, jen když není k dispozici dostatečná veterinární péče. Jestliže máte možnost rychle se dostat k veterinárnímu lékaři, pes bude mít lepší šanci na přežití, necháte-li vše na odborníkovi.
Za druhé, pokuste se psa oživovat, jenom když je zřejmé, že v opačném případě by pes zemřel. V takové hrozné situaci je samozřejmě lepší dělat něco než nedělat nic.
Jakmile se pokusíte o oživování a nepodaří se vám psa oživit, nedomnívejte se, že jste zklamali. Zkušení profesionálové, kteří používají nejmodernější přístroje a léky, také mnohdy nedokážou psa zachránit. Jenom se můžete pokusit udělat, co je ve vašich silách.
(toto není láska, to se fakt tak dělá!!!)
Oživování je kombinace umělého dýchání a masáže srdce.
Co dělat - jedna osoba:
- provádějte dýchání z úst do čenichu po dobu deseti vteřin
- provádějte masáž srdce po dobu patnácti vteřin
- pokuste se zjistit známky dýchání a nahmatat pulz
- je-li to nutné, oba postupy opakujte
- okamžitě odvezte psa k veterinárnímu lékaři
Co dělat - dvě osoby:
- jedna osoba poskytuje psovi dýchání z úst do čenichu
- druhá provádí masáž srdce
- pokračujte po dobu asi deseti až patnácti vteřin
- pokuste se zjistit známky dýchání a nahmatat pulz
- je-li to nutné, celý postup opakujte
- okamžitě odvezte psa k veterinárnímu lékaři
Umělé dýchání
Po vážné nehodě může u psa dojít k zástavě dýchání. Jestliže nemůžete najít žádné známky dýchání a veterinární péče se nachází příliš daleko, pokuste se přimět plíce dýchat dýcháním z úst do čenichu.
Co dělat:
- vyčistěte cesty dýchací
- vytáhněte jazyk vpřed
- odstraňte jakýkoli materiál, který může blokovat hrdlo
- pevně psovi tlamu zavřete
- položte svoje ústa přes čenich psa
- foukněte do čenichu, dokud se hrudník psa plně nerozšíří (obvykle 1 až 3 vteřiny)
- uvolněte psovi čenich a dovolte mu vydechnout
- opakujte tento postup po dobu deseti vteřin
- zjistěte, jestli pes nezačal dýchat sám, pokud ne, zkuste umělé dýchání znovu
- okamžitě odvezte psa k veterinárnímu lékaři
Masáž srdce
Po vážné nehodě může dojít u psa k zástavě srdce. Jestliže nenahmatáte pulz a veterinární péče je nedostupná, pokuste se o masáž srdce.
Co dělat:
Malý pes s úzkým hrudníkem:
- položte psa na bok
- položte jednu ruku psovi na záda podél páteře
- druhou rukou chytněte hrudník
- pevně, ale jemně zatlačte (příliš mnoho síly může zlomit žebra)
- opakujte rychle po dobu patnácti vteřin
- pokuste se nahmatat pulz
- je-li to nutné, celý postup opakujte
- okamžitě odvezte psa k veterinárnímu lékaři
Velký pes:
- položte psa na bok
- položte hřbet dlaně na spodní konec hrudní kosti
- položte druhou ruku na hřbet první ruky
- zatlačte dolů pevně, ale jemně (příliš mnoho síly může zlomit žebra)
- rychle opakujte po dobu patnácti vteřin
- je-li to nutné, celý postup opakujte
- okamžitě odvezte psa k veterinárnímu lékaři
Hotspot
Jedná se o pyotraumatickou dermatitidu, jinak řečeno akutní mokvavý zánět (někdy též nazývaný horký bod). Onemocnění postihuje kůži a bývá způsobeno autotraumatizací, kdy se pes škrábe, kouše nebo odírá místa v důsledku lokální bolestivosti nebo pocitu svědění.
Nejčastěji se objevuje v teplých měsících v létě a na podzim. Příznaky se rozvíjejí velmi rychle, změny na kůži se objevují do několika hodin a jsou velmi bolestivé a svědivé. Pes si místo intenzivně škrábe a vylizuje. Prvotní příčinou je zpravidla štípnutí od komára, blechy či klíštěte, drobné poranění, zplstnatělá srst nebo podráždění kůže po koupeli ve vodě se sinicemi.
Léčba: vystříhat místo rány, klidně až 3cm od postiženého místa, aby tam nevadila srst. Omývat betadinou, nebo hypermanganovým roztokem ( slabě růžový) . Pokud je to už v horším stádiu, je možné že veterinář nasadí kortikoidy proti svědění. Nebo atb na zánět kůže
Přehřátí psa
Přehřátí se odborně nazývá hepertermie a jedná se o velmi závážný problém v jehož důsledku může dojít i ke smrti zvířete.
Při celkovém zvýšení tělesné teploty se pes ochlazuje zrychleným dýcháním, tím však také dochází k odpařování a zvíře ztrácí tekutiny. Proto je velice důležité, aby měl pes neustále přístup k vodě. Při nedostatku vody, pes není schopen kompenzovat přehřátí.
1. Dochází ke snížení tlaku krve v oběhu, zvýšení hematokrytu (zahuštění krve), rozvoji dehydratace a následně šokového stavu.
2. Dehydratace způsobuje zpomalený průchod krve krevním řečištěm, což znamená nižší přívod kyslíku a důležitých látek např. glukózy do mozku a důležitých orgánů a zpomalený odvod zplodin metabolismu z organismu.
3. Srdce se snaží kompenzovat nedostatečnost oběhu svou vyšší činností.
4. Pokud nedojde k účinným opatřením v této chvíli, začne v organismu docházet k nezvratným změnám. Vlivem dehydratace dojde k zpomalení oběhu a zvýšení hematokrytu, krev začne stagnovat v kapilárách a drobných cévách, kde se sráží.
5. Následně dochází ke kolapsu organismu a bezvědomí. I při zahájení léčby v této fázi jsou již stěny cév poškozeny a srážlivé faktory vyčerpány, takže i při podávání infúzních roztoků, stabilizaci oběhu a snížení hematokrytu (naředění krve), dochází skrze stěny cév ke krvácení např. do trávicího traktu, do podkoží i do vnitřních orgánů a k selhání především ledvin v důsledku špatného prokrvení a jater v důsledku narušeného metabolismu. Multiorgánové selhání je stav prakticky neléčitelný.
Rizikové skupiny
- štěňata a staří psi
- psi trpící nadváhou
- zvířata s velmi hustou srstí
- zvířata nemocná, především se srdečními nebo dechovými potížemi
- plemena brachycefalická (především buldok, boxer) a molossoloidní (pekinéz, ši-tzu, bostonský teriér, lhasa)
- zvířata namáhaná výcvikem nebo jinou zátěží (výstavy) za horkého počasí
- velmi drobná plemena.
- bezsrstá plemena
Jak poznat, že je pes přehřátý
- během procházky často sedá nebo zvedá tlapky,
- je apatický a nemá zájem o hru
- nadměrně sliní,
- je nervózní,
- má pěnu u tlamy,
- zadýchává se nebo kašle,
- u těžšího přehřátí a dehydratace stavu zvracení, horečka, bušení srdce, průjem, neschopnost pohybu.
První pomoc
Nejprve psa rychle a účinně ochlaďte. Zabalte do mokrých ručníků, postříkejte chladnou vodou nebo postupně namočte celého těla v chladné vodě. Pozor, nevhazujte psa najednou do ledové vody. Vlivem velkého teplotního rozdílu může dojít k šokové reakci organismu. Pokud pes reaguje a je schopen pít, nabízejte mu po menších dávkách chladnou opět ne ledovou vodu.
Psa dopravte co nejrychleji k veterináři.
Jak předejít přehřátí
- během letních veder choďte na procházky pouze brzy ráno nebo později večer a vybírejte místa, kde je dostatek stinných míst
- nenechávejte psa v uzavřeném autě
- zvíře musí mít k dispozici chladnou pitnou vodu
- pokud se musíte pohybovat na místech s plným sluncem, chlaďte zvířata poléváním vodou nebo jim umožněte koupání